ΙΕΡΕΣ ΜΟΝΕΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ΓΕΛ Μύρινας 2015-2016

Αρχική       ·     Μονές Χίου       ·     Μονές Λέσβου      ·    Εκπαιδευτική Επίσκεψη στη Χίο

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΕΨΗ ΣΤΗ ΧΙΟ

Το πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Γενικού Λυκείου Μύρινας υλοποιήθηκε κατά το σχολικό έτος 2015-2016 από ομάδα μαθητών των Α' και Β' τάξεων του σχολείου, υπό την επίβλεψη των υπεύθυνων καθηγητριών Αυγολούπη Μαρίας, Κυριάκου Κατερίνας και Σαλιακούρα Ευαγγελίας.

Στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος η ομάδα των μαθητών, με τη συνοδεία των υπεύθυνων καθηγητριών, πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο νησί της Χίου.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν Ιερές Μονές -Νέα Μονή, Μερσινιδίου, Μουνδών, Παναγίας Βοήθειας- του νησιού, καθώς και το Ιερό προσκύνημα της Αγίας Μαρκέλλας και να έρθουν σε επαφή τόσο με την πνευματική, όσο και με την ιστορική κληρονομιά αυτών των χώρων, όπου υπάρχει διάχυτη η Θεία Χάρη αλλά και έντονο το θρησκευτικό συναίσθημα. Όλα αυτά, βέβαια, πλαισιωμένα από το μοναδικό φυσικό περιβάλλον του Νησιού. Η περιήγηση περιέλαβε, επίσης, επίσκεψη σε περιοχές του νησιού με μοναδικό φυσικό πλούτο και κάλλος, όπως τα Μαστιχοχώρια και ο Κάμπος Χίου.

Ελπίζουμε η διαδικτυακή μας γωνιά να αποτελέσει πηγή γνώσης για όποιον έχει τη διάθεση να πάρει μια γεύση σχετικά με κάποιες από τις  Ιερές Μονές του Βορείου Αιγαίου - Χίου και Λέσβου -  και να αποτελέσει αφορμή για να ακολουθήσει τα βήματα μας στους ιερούς αυτούς τόπους.